Stalo se v ČR
Česká ekonomika mírně vzrostla
Dle ČNB růst ekonomiky pomalu oživuje. K tomu přispívá nejen spotřeba domácností v prostředí obnoveného růstu reálných mezd, ale také spotřeba sektoru vládních institucí. Negativně naopak působí vývoj zásob a utlumená zahraniční poptávka. Hrubý domácí produkt za 3. čtvrtletí 2024 vzrostl meziročně o 1,3 %.
Inflace
Inflace se od začátku letošního roku pohybuje poblíž inflačního cíle 2 %, ale na přelomu roku se očekává její dočasné zvýšení vlivem obnoveného růstu cen potravin. Jádrová inflace, očištěná o vliv kolísavých položek potravin, energií a administrativních vlivů, zůstává mírně nad 2 % a odráží pomalé odeznívání útlumu poptávky v domácí ekonomice i v zahraničí. Spotřebitelské ceny v říjnu stouply meziročně o 2,8 %, dražší bylo především bydlení, naopak ceny pohonných hmot meziročně klesly o 11,4 %.
Úrokové sazby
Bankovní rada dne 7. 11. 2024 snížila dvoutýdenní repo sazbu o dalších 0,25 p.b. na 4 %. Jedná se již o osmé opatrné zmírnění restrikce měnové politiky, s nimiž ČNB započala v prosinci loňského roku. Nastavení měnové politiky přesto zůstává přísné. Reálné úrokové sazby jsou kladné a tlumí úvěrovou aktivitu, a tudíž tvorbu peněz v ekonomice a následně i dlouhodobou inflaci.
Nový člen bankovní rady ČNB
Novým členem bankovní rady ČNB se stal bývalý hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. V sedmičlenném nejvyšším orgánu centrální banky nahradil Tomáše Holuba, kterému skončilo šestileté funkční období. První jednání o nastavení úrokových sazeb čeká Seidlera 19. prosince, kdy bude bankovní rada naposledy v tomto roce rozhodovat o podobě měnové politiky.
Tuzemský průmysl
Index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu v listopadu klesl na 46 bodů z předchozích 47,2 bodu. Přičemž hranice 50 bodů odděluje expanzi od kontrakce.
Nezaměstnanost
Nezaměstnanost v Česku po zářijovém nárůstu na 3,9 % v říjnu opět klesla na 3,8 %. Vyplývá to z údajů zveřejněných Úřadem práce ČR. Počet nezaměstnaných se v říjnu snížil meziměsíčně o 1902 na 289 003.
Stalo se ve světě
Ekonomika
Světová ekonomika je na tom v celkovém agregátním pohledu i nadále relativně dobře s tím, že tempo růstu se pohybuje přibližně na strukturálním nabídkovém potenciálu kolem 3 %. Přitom slabým místem světové ekonomiky je nyní Evropa a především její průmyslový sektor, který se v tuto chvíli nachází v poměrně hluboké krizi, což také jasně reflektují velice deprimované hodnoty indexů nákupních manažerů (PMI) v průmyslu. Na druhou stranu se hospodářsky i nadále nadstandardně daří regionu rozvíjející se Asie.
Průmysl
PMI ve výrobě ve Spojených státech se v listopadu 2024 zvýšil na 49,7 bodu z říjnových 48,5 bodu. Průměrnou hodnotu za posledních 12 let má 53,2 bodu. Historického maxima 63,4 bodu index dosáhl v červenci 2021 a rekordním minimem je pak 36,1 bodů z dubna 2020. Americká ekonomika je poháněna především vysokou produktivitou, rozvinutou dopravní infrastrukturou a rozsáhlými přírodními zdroji. PMI ve výrobě v eurozóně klesl v listopadu na 45,2 bodu ze 46 bodů v říjnu 2024. Nejnovější průzkum odhalil výraznější poklesy nových zakázek, produkce, nákupní aktivity a zásob.
Inflace
V USA dosáhla meziměsíční jádrová inflace v říjnu potřetí v řadě hodnoty 0,3 % a anualizovaný krátkodobý trend tudíž vyskočil na 3,7 %. I když míra inflace za poslední dva roky výrazně klesla, pro část domácností zůstává nepříjemným problémem. V eurozóně dosáhla inflace v říjnu meziročně 2,3 %. Jedná se již o druhý po sobě jdoucí rostoucí měsíc. Tento mírný nárůst je však v souladu s očekáváním.
Úrokové sazby
Americká centrální banka zahájila cyklus snižování úrokových sazeb výrazným zářijovým snížením o 0,5 p.b. V listopadu pokračovala dalším snížením, a to o 0,25 p.b. Aktuálně se tedy drží úroková sazba FEDu v rozmezí 4,5–4,75 %. Evropská centrální banka prozatím přistoupila ke třem snížením – pokaždé o 0,25 p.b. Aktuálně je sazba ECB na 3,25 %.
Akciový trh
Akciové trhy pokračovaly ve skvělé jízdě. Index S&P 500 překonal magickou hranici 6000 bodů. Index Russell 2000, obsahující akcie s menší tržní kapitalizací, překonal hranici 2400 bodů . Dow Jones Industrial Average pak osciluje okolo hranice úctyhodných 45 000 bodů. Index Eurostoxx 50 za Amerikou spíše zaostává a drží se na hladině okolo 4900 bodů.
Dluhopisový trh
Desetiletý státní dluhopis se vyhoupl během podzimu až na 4,43 % a aktuálně se pohybuje na úrovních okolo 4,25 %. Dvouletý státní dluhopis se pak pohybuje okolo 4,18 %. Výnos amerických firemních dluhopisů reprezentovaných indexem Moody's Aaa byl v listopadu 5,01 %.
Energie
Barel západotexaské ropy (WTI) se obchoduje za 70 dolarů. Barel severomořského Brentu je na trhu za 73 dolarů. Kontrakt na americký zemní plyn Henry Hub si prošel za uplynulý rok značnými výkyvy, v posledním kvartále si však připisuje značné zisky a obchoduje se za 3 dolary za MMBtu.
Volby v USA
Voliči v USA 5. listopadu rozhodli, že prezidentem Spojených států se po čtyřleté pauze opět stane republikán Donald Trump. V Bílém domě úřadoval mezi lety 2017 a 2021, ve volbách v roce 2020 jej však porazil demokratický kandidát Joe Biden. Trump složí přísahu při prezidentské inauguraci v pondělí 20. ledna 2025, kdy se legálně ujme moci a prezidentského úřadu. Trhy budou pozorně sledovat zejména potenciální uvalení cel a též vidinu nižší daňové zátěže pro korporace a jednotlivce.
Tým Wealth Management