Inflace napříč světovou ekonomikou v posledních měsících klesala, nicméně šlo o pokles celkové míry inflace, který byl zapříčiněn primárně výrazným poklesem cen energií. Fundamentální poptávkové inflační tlaky v dané ekonomice je proto vhodnější sledovat prostřednictvím tzv. jádrové inflace, která celkovou inflaci očišťuje o volatilní položky cen právě energií a také potravin. Vývoj jádrové inflace v meziročním srovnání v klíčových ekonomikách a Česku znázorňuje následující graf. Je evidentní, že s inflací v tuto chvíli nemá problém pouze Čína, když čínská jádrová inflace dosáhla v květnu pouhých 0,6 %. Jinak ve všech sledovaných ekonomikách je jádrová inflace více či méně usazena nad 2% inflačními cíli centrálních bank. Přitom inflace je problémem už i v Japonsku, kde jádrová inflace v květnu dosáhla 2,6 %. Povšimněte si přitom zřetelného růstového trendu od začátku loňského roku. V USA i eurozóně jádrová inflace činila shodně 5,3 %. Při pohledu na inflační křivky těchto dvou ekonomik je přitom zjevné, že proces dezinflace, tedy klesající míry inflace, ještě pořádně ani nezačal. Ze sledovaných zemí je na tom pak jednoznačně nejhůře Česko, kde jádrová inflace v květnu dosáhla 10,3 %, přičemž maxima bylo dosaženo v říjnu loňského roku na úrovni 14,0 %. Pokud by v následujícím období došlo k opětovnému růstu cen energií, což se v tuto chvíli rozhodně vyloučit nedá, celková inflace by měla napříč celou světovou ekonomikou poměrně silnou tendenci opětovně zrychlovat. Centrální bankéři tak jsou v tuto chvíli do určité míry zahnáni do kouta. Pravděpodobně totiž budou muset kvůli perzistentně vysoké inflaci základní úrokové sazby ještě dále zvyšovat, což se samozřejmě negativně projeví na dynamice ekonomického růstu a také by to mohlo přinést další problémy z hlediska finanční stability, což bylo jasně patrné již v průběhu letošního března primárně v souvislosti s americkou bankovní krizí. Připravme se proto na to, že inflace se napříč světovou ekonomikou k 2% inflačním cílům jen tak nevrátí a spíše se ve střednědobém horizontu usadí výrazně výše kolem 5 %.
Americká investiční banka Goldman Sachs zveřejnila pěkný graf týkající se globálních akciových valuací podle jednotlivých regionů. Přitom srovnává především aktuální valuaci forward P/E s 20letým průměrem. V tomto ohledu vycházejí nyní nejhůře americké akcie, jejíž aktuální P/E činí přibližně 19,4, zatímco historický průměr je přibližně na úrovni 16. Mnohem lépe jsou na tom přitom rozvíjející se trhy (emerging markets – EM) s P/E 12, které je nyní přibližně na úrovni 75. percentilu a zároveň jenom velmi mírně nad dlouhodobým průměrem.
Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, akciím se dařilo dobře, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 2,0 %. Na druhou stranu se nicméně příliš nedařilo dluhopisům, neboť nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odepsal 0,3 %.
Pokud bychom si měli shrnout vývoj na finančních trzích v prvním pololetí, tak akciím se dařilo na výbornou, neboť nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal za letošních prvních šest měsíců vysoce nadstandardní zisk 13 %. Dluhopisy dle nejširšího globálního dluhopisového indexu Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond připsaly jenom velice mírný zisk 1 %. Pokud jde o české vládní dluhopisy, jejich index připsal za první pololetí vysoce nadstandardní zisk 6 %. Na druhou stranu se pak vůbec nedařilo komoditám, když globální komoditní index Bloomberg Commodity odepsal výrazných 10 %.
Pokud bychom se měli blíže podívat na hlavní sledované akciové indexy, jednoznačným vítězem prvního pololetí se staly největší americké technologické tituly, jejichž index NYSE FANG+ připsal stěží uvěřitelný zisk 74 %. Poté následoval široký americký index technologických titulů NASDAQ se ziskem 32 %. Na druhou stranu se vůbec nedařilo čínským akciím, které jako jediné ze sledovaných trhů zaznamenaly ztrátu. Konkrétně index MSCI China za první pololetí odepsal 6 %.
Michal Stupavský
Investiční stratég